enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
19,0510
EURO
20,5023
ALTIN
1.211,97
BIST
5.031,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
15°C
İstanbul
15°C
Çok Bulutlu
Pazar Açık
20°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
10°C
Salı Az Bulutlu
9°C
Çarşamba Az Bulutlu
11°C

Kalp Krizi Hayatta Kalma Rehberi: Acil Durumda Atılacak 5 Adım

23 Şubat 2023 05:36
0
A+
A-

Binlerce insan her yıl kalp krizi geçiriyor. Biri olduğunda ne yapacağını öğrenin.

kalp-sakks-hayatta-kalma-rehberi-acil-durumda-atlacak-5-adm

Birinin hayatını etkileyebilecek potansiyel olarak yıkıcı birçok kronik hastalık vardır, ancak hiçbirinin kalp hastalığı kadar büyük bir etkisi yoktur. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre, birisinin ABD’de her 40 saniyede bir kalp krizi geçiriyor ve bu da onu ülke çapında ölümün önde gelen nedeni haline getiriyor. Bununla birlikte, biri olduğunda ne yapacağını bilmek çok önemlidir. Hayatta kalma şansını artırmak ve düşünülemez olduğunda potansiyel olarak bir hayat kurtarmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

İşte bir kalp krizi nasıl hayatta kalacağınız veya birine yardım edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Sağlığınız hakkında daha fazla ipucu için, evde kalp metriklerinizi nasıl kontrol edeceğinizi ve CNET’in en iyi kalp atış hızı monitörleri için önerilerini öğrenin. Ayrıca sağlığınızın en önemli unsurlarından birini öğrenmek isteyeceksiniz: kan grubunuz.

Bu bir kalp krizi mi? Ortak semptomlar

kalp-sakks-hayatta-kalma-rehberi-acil-durumda-atlacak-5-adm

YAZI ARASI REKLAM ALANI

“Kalp krizi” düşündüğünüzde, göğüs rahatsızlığı gibi klasik semptomlar önce akla gelebilir. Ancak kalp krizleri erkeklerde ve kadınlarda ve diyabet gibi belirli hastalıkları olan insanlarda farklı olarak ortaya çıkabilir.

Kalp krizi belirtileri şunları içerebilir:

“Aslında göbek düğmesinden her şey,” diyor Indiana Üniversitesi’nde kalp yetmezliği nakli ve görevli tıp profesörü olan Dr. Khadijah Breatkett. “Sürekli baskı, doktorunuzu görmeniz gerektiğinden endişe duymalı ve eğer başka bir şeyse sorun değil. Bir bireyin bir sağlık uzmanını görmesini ve evde zorlamak yerine değerlendirilmesini tercih ederiz, çünkü katkıda bulunur, çünkü buna katkıda bulunur artan ölüm riskine. ”

1. Ne olursa olsun 112’yi arayın

Yukarıdaki semptomlardan herhangi birini hissediyorsanız, kalp krizi olduğundan emin olmasanız bile, doktorlar derhal 112’iy aramalısınız.

Cleveland Clinic’in STEMI programı müdahaleci bir kardiyolog ve direktörü Dr. Grant Reed, “Kendini iyi hissetmiyorsanız veya göğüs rahatsızlığı olmaya başlıyorsanız, hızlı bir şekilde tıbbi müdahale arayın, çünkü ne kadar erken tedavi edilirseniz, daha iyi olur” diyor. “Birçok hasta semptomlarını görmezden geliyor ve geldiklerinde kalp kası zaten öldü.”

kalp-sakks-hayatta-kalma-rehberi-acil-durumda-atlacak-5-adm

Reed, bir kalp krizinden sonra ne kadar iyi yapacağınıza dair 1 numaralı gösterge, semptomlarınızı ne kadar hızlı tanıdığınızdır. Kalp krizinize (genellikle semptomlar başladığında) başladığınızda güçlü bir ilişki vardır ve doktorların buna neden olan bloke edilmiş koroner arteri ne kadar hızlı açabileceği arasında – zaman ne kadar kısa olursa, sonuçlar o kadar iyi değil, sadece o kadar iyi değil hayatta kalma, aynı zamanda kalp yetmezliği veya hastaneye yeniden kabul edilme olasılığı.

Hastaneye geldiğinizde, tıp uzmanları muhtemelen bir kalp krizi tanısını belirleyecek bir elektrokardiyogram (EKG veya EKG) gerçekleştirecektir. Kalp krizi ise, koroner anjiyografinin yapılacağı Kardiyak Kateterizasyon Laboratuvarı’na götürüleceksiniz. Koroner arterinizde bir tıkanıklık varsa, doktorlar arteri açık tutmak için bir balon ve stent ile tedavi sunacaktır.

Birçok kişi, sigorta veya göçmenlik durumu eksikliği nedeniyle acil tıbbi bakım aramakta tereddüt etmektedir. Ancak ABD’de hastanelerin hayatı tehdit eden acil durumlarla gelen tüm insanlara davranmaları gerekmektedir.

Grant, “Bu olaydan sonra tedavi edilmek ve finansal sonuçlarla başa çıkmak çok daha iyi” diyor. Çoğu durumda, maliyetler hastaneyle çözülebilir.

kalp-sakks-hayatta-kalma-rehberi-acil-durumda-atlacak-5-adm

2. Kendinizi veya sevdiklerinizi hastaneye götürmeyin

Kalp krizi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız, kendinizi hastaneye götürmeyin: Ambulans çağırın. Wisconsin, Eau Claire’deki Mayo Clinic Sağlık Sistemi’nde bir kardiyolog olan Dr. Joel Beachey, bilincini kaybedebilir ve kendinize veya yolda başkalarına zarar verebilirsiniz. Aynı şey sevdiklerinin sizi yönlendirmesi için de geçerlidir – eğer belirtileriniz kötüleşirse, araba kullanırken size yardımcı olamazlar ve dikkati dağılabilir.

Beachey, sağlık görevlilerin hastaneye giderken size bir değerlendirme yapmak ve bir miktar tedavi sağlamak da dahil olmak üzere en iyi ve en hızlı bakımı sağlayabileceğini söylüyor.

Kalp krizi semptomları olan ve bilinçsiz hale gelen biriyle birlikteyseniz, önce 911’i aramalı ve sonra CPR’ye girmelisiniz, diyor Breathett. (Ücretsiz CPR eğitimi yerel Amerikan Kalp Derneği şubenizde ve diğer birçok yerde bulabilirsiniz.)

3. Eğer varsa aspirin alın

Beachey, kalp krizi semptomları yaşıyorsanız ve aspirine erişiminiz varsa, ambulansı çağırdıktan sonra 325 mg’lık tam bir doz alın. (81 mg’lık bir dozda gelen bebek aspiriniz varsa, dördünü alın.) Yutmak yerine çiğnemenizi önerir, böylece sisteminize daha hızlı girer.

Nedeni? Kalp krizi geçirdiğinizde, arterlerinizin içinde bir plak dengesiz hale gelir ve bu arterdeki arzı kapatabilecek bir kan pıhtısı oluşturur. Aspirin almak, bu kan pıhtısının bir kısmını parçalamaya yardımcı olabilir.

kalp-sakks-hayatta-kalma-rehberi-acil-durumda-atlacak-5-adm

4. Kendiniz için savunucu

İdeal bir dünyada, sağlık hizmeti sağlayıcıları kalp krizi semptomları söz konusu olduğunda tüm hasta endişelerini ciddiye alacak olsa da, çalışmalar kadınların ve renk insanlarının kalp krizi ve kalp hastalığı için yeterli tedavi alma olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor. Örneğin, yaşlı siyah kadınların, eğitim, gelir, sigorta durumu ve diyabet gibi diğer kalp sağlığı komplikasyonları muhasebeleştirildikten sonra da dahil olmak üzere, kalp krizi veya koroner arter hastalığı semptomları olan bir hastaneye geldiklerinde% 50 daha az tedavi görme olasılığı daha düşüktü. Yüksek tansiyon, 2019’da bir çalışma bulundu.

Breatkett, “ABD’deki tarihimizin çoğunda kadınların ve renk insanlarının duyulmadığı çok açıktı.” Diyor. “Semptomları reddediliyor ve daha kötü sonuçları var. Bir sağlık sistemi olarak, bu sistemi değiştirmek için yapacak çok daha fazla işimiz var, böylece her insan demografisine bakılmaksızın adil bakım alabilir.”

O zamana kadar, hastaların kendi savunucusu olması ve kendileri için konuşmaları gerekiyor. Ve eğer duyulmazlarsa, başka bir yerde bakım arama haklarına sahiptirler.

Tiktok’ta bir sakini tarafından önerilen bir ipucu: Bir sağlayıcının semptomlarınızı ciddiye almadığını düşünüyorsanız, kalp sağlığı için veya başka bir şekilde, sağlayıcıya “Ayırıcı tanı nedir?”

Ayırıcı bir tanı, semptomlarınıza katkıda bulunabilecek farklı hastalıkların ne olduğunu tanımlamak için bir terimdir, temelde sağlayıcıdan neden kalp krizi geçirdiklerini ve başka ne olabileceğini açıklamalarını istemektedir. “Bu, bir insanın farkına varmasına yardımcı olabilir, oh, bunun kalp hastalığı olmadığından emin olmak için etkili bir şekilde test etmedim,” diyor Breatkett.

Ayrıca sizin adınıza sorular sormak için bir aile üyesi veya arkadaş da getirebilirsiniz. Mümkünse soruları önceden yazın, böylece kısa ziyaretiniz sırasında bunları ele alabilirsiniz. Ve cevaplanmayan sorularınız için tekrar arayın. Memnun değilseniz veya duyulmadığınızı hissedin, başka bir bakım ekibi arayın.

5. Önleme üzerinde çalışın

Bunu milyon kez duydunuz, ancak bunun nedeni: Kalp krizini önlemenin en iyi yolu, sağlıklı bir diyet sağlamak, haftada 120 ila 150 dakika boyunca orta derecede egzersiz yapmak, kolesterol ve kan basıncınızı kontrol altında tutmak ve değil sigara içmek.

kalp-sakks-hayatta-kalma-rehberi-acil-durumda-atlacak-5-adm

Kalp krizi, her yaş, ırk veya cinsiyetten insanlara olabilir. Riskinizi değerlendirmek için birincil bakım sağlayıcınızla düzenli fiziksel muayeneler almalısınız ve önlemeye yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri yapmalısınız. Bazı insanlar her gün önleyici bir önlem olarak bir bebek aspirini almaktan da yararlanabilir, ancak bu konuda bakım sağlayıcınızla konuşmanız gerekir.

Beachey, kalp sıkıntısı geçmişiniz olsa bile egzersiz önemlidir.

Kalp krizini önlemek ve yanıtlamak için ne yapacağınızı bilmek, bilmeniz gereken sağlığınızın birçok önemli unsurundan sadece biridir. Kalbinizi güçlendirmek için en iyi egzersizleri, kolesterol türleri ve diyetinizin sağlığınızı nasıl etkilediği arasındaki farkı keşfetmek için okumaya devam edin. Ayrıca, metriklerinizi izlemek için yeni yollar arıyorsanız, CNET’in önerilen fitness izleyicileri ve kan basıncı monitörleri listesine göz atın.

Bu makalede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgi amaçlıdır ve sağlık veya tıbbi tavsiye olarak tasarlanmamıştır. Tıbbi bir durum veya sağlık hedefleri hakkında sorularınız hakkında her zaman bir doktora veya diğer nitelikli sağlık uzmanlarına danışın.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.